האם קוביד גורם לנשירת שיער? פירוק הקשר

בזמן שהעולם התמודד עם מגיפת COVID-19 חסרת התקדים, אנשי מקצוע רפואיים וחוקרים מיהרו להבין את כל קשת התסמינים הקשורים לנגיף. בעוד שתסמינים נשימתיים כמו שיעול, חום וקוצר נשימה היו מהמוכרים ביותר, הופיעו דיווחים על ביטויים פחות שכיחים אחרים, כגון אובדן טעם וריח, הפרעות בקרישת דם ואפילו נשירת שיער. מאמר זה מתעמק בשאלה שהדאיגה רבים: האם קוביד גורם לנשירת שיער?

הבנת הקישור

בעוד ש-COVID-19 משפיע בעיקר על מערכת הנשימה, הוא יכול גם לעורר דלקת מערכתית עקב תגובה חיסונית מוגזמת. דלקת היא מנגנון ההגנה הטבעי של הגוף להילחם בזיהומים, אך מערכת חיסון פעילה יתר על המידה עלולה להוביל לנזק נלווה לאיברים ורקמות אחרות, כולל זקיקי שיער. נשירת שיער, או התקרחות, דווחה בחלק מחולי COVID-19 במהלך ואחרי מחלתם, מה שמעלה חששות לגבי הקשר הפוטנציאלי שלו לנגיף.

ויטמינים לנשירת שיער (2)

מחקרים רפואיים על נשירת שיער ו-COVID-19

מספר מחקרים חקרו את הקשר בין COVID-19 לנשירת שיער, וסיפקו תובנות חשובות לגבי הקשר הפוטנציאלי. מחקר שנערך בשנת 2021 שכלל חולי COVID-19 מצא שמספר לא מבוטל של אנשים חוו נשירת שיער במהלך שלב ההחלמה שלהם. עם זאת, חשוב לציין שמחקר זה לא נועד לבסס קשר ישיר של סיבה-תוצאה בין COVID-19 לנשירת שיער.

ייתכן שתרצה גם לעיין במדריך שלנו ל האם טסטוסטרון גורם לנשירת שיער כאן.

מאמר מחקר נוסף שפורסם בכתב עת מוביל לדרמטולוגיה הדגיש מספר דיווחי מקרה של חולים עם COVID-19 שחוו נשירת שיער חריפה. באופן מעניין, החוקרים צפו בדפוס של נשירת שיער הידוע בשם telogen effluvium, שהוא מצב זמני שבו מספר מוגבר של שערות נכנסות לשלב המנוחה (טלוגן) בטרם עת ונשרה לאחר מכן. שוב, החוקרים היו זהירים בייחוס תופעה זו אך ורק ל-COVID-19, מכיוון שגורמים אחרים כמו מתח, תרופות ומצבים קיימים יכולים לתרום לנשירת השיער.

תפקיד הלחץ

סטרס היה טריגר מתועד היטב לנשירת שיער, ו-COVID-19 ללא ספק הטיל לחץ רגשי ופסיכולוגי משמעותי על אנשים שנפגעו. תקופות ממושכות של חרדה ומתח עלולות להוביל למצב המכונה טלוגן effluvium, בדומה למה שנצפה אצל חלק מחולי COVID-19. לכן, סביר להניח שהמחיר הפסיכולוגי של המאבק בנגיף ואי הוודאות סביב המגיפה עשויים לתרום לנשירת שיער.

התייעצות עם רופאי עור

אם אתה חווה נשירת שיער והייתה לך COVID-19 בעבר, חיוני להתייעץ עם רופא עור כדי להבין טוב יותר את הסיבה הבסיסית. הערכה מקצועית יכולה לעזור לקבוע אם נשירת השיער היא תוצאה של COVID-19, מתח או גורמים אחרים. רופאי עור עשויים להמליץ על בדיקות דם כדי להעריך חוסרים תזונתיים או חוסר איזון הורמונלי שעלול לתרום לנשירת השיער.

ייתכן שתרצה גם לעיין במדריך שלנו ל האם קרינה גורמת לנשירת שיער כאן.

השאלה האם קוביד גורם לנשירת שיער? נשאר מורכב ולא נענה באופן סופי. בעוד שמחקרים מסוימים הציעו קשר פוטנציאלי בין הנגיף לנשירת שיער, חיוני להכיר בכך שגורמים שונים יכולים לתרום לנשירת שיער, כולל מתח ומצבים קיימים. אם אתה מודאג מנשירת שיער לאחר החלמה מ-COVID-19, בקש הדרכה מרופא מוסמך כדי לזהות את הסיבה הבסיסית ולחקור את הטיפולים המתאימים. ככל שהקהילה המדעית ממשיכה ללמוד יותר על ההשפעות ארוכות הטווח של COVID-19, עוד יותר

דילוג לתוכן