האם קריאטין גורם לנשירת שיער? הפרדה בין עובדה לבדיון

קריאטין, תוסף תזונה פופולרי בשימוש נפוץ על ידי ספורטאים וחובבי כושר לשיפור הביצועים וחוזק השרירים, היה נושא לוויכוח בנוגע לתופעות לוואי אפשריות. אחד החששות המתמשכים ביותר בקרב אנשים השוקלים או משתמשים בקריאטין הוא האם זה מוביל לנשירת שיער. במאמר זה נתעמק בראיות המדעיות כדי להתייחס לשאלה: האם קריאטין גורם לנשירת שיער?

הבנת קריאטין

לפני שנדון בקשר האפשרי בין קריאטין לנשירת שיער, חשוב להבין מהו קריאטין וכיצד הוא פועל. קריאטין הוא תרכובת טבעית הנמצאת בכמויות קטנות במזונות מסוימים כמו בשר אדום ו דגים. הוא ממלא תפקיד מפתח בתהליך ייצור האנרגיה של הגוף על ידי סיוע בחידוש אדנוזין טריפוספט (ATP), מטבע האנרגיה העיקרי בתאים.

תוספי קריאטין ונשירת שיער: הפרת המיתוס

למרות החששות סביב קריאטין ונשירת שיער, אין הוכחות מדעיות מהותיות התומכות בטענה שקריאטין גורם ישירות לנשירת שיער. מחקרים רבים נערכו כדי לחקור את תופעת הלוואי הפוטנציאלית הזו, ואף אחד מהם לא סיפק ראיות חותכות לקשר סיבתי בין תוספי קריאטין ונשירת שיער.

אולי תרצה גם לעיין במדריך שלנו ל טיפול בנשירת שיער כאן.

בשנת 2014, סקירה מקיפה שפורסמה ב-Journal of the International Society of Sports Nutrition ניתחה את ההשפעה של תוספי קריאטין על פרמטרים בריאותיים שונים, כולל נשירת שיער. החוקרים הגיעו למסקנה שאין קשר משמעותי בין שימוש בקריאטין לנשירת שיער. ממצא זה היה עקבי עם מחקרים קודמים שחקרו נושא זה.

מחקר נוסף שפורסם ב-Clinical Journal of Sport Medicine ב-2009 בחן את ההשפעות של תוספת קריאטין על קבוצה של שחקני רוגבי גברים במשך תקופה של 21 חודשים. החוקרים לא מצאו ראיות המצביעות על כך ששימוש בקריאטין הוביל לנשירת שיער אצל אף אחד מהמשתתפים.כדורים לנשירת שיער (2)

היעדר סבירות מכאניסטית

אחת הסיבות לכך שהקשר בין קריאטין לנשירת שיער חסר אמינות היא היעדר מנגנון ביולוגי סביר המקשר בין השניים. נשירת שיער מושפעת בעיקר מגורמים כמו גנטיקה, חוסר איזון הורמונלי, גיל ומצבים רפואיים אחרים. קריאטין, לעומת זאת, אינו יוצר אינטראקציה עם הורמונים או אנזימים הידועים כגורמים לנשירת שיער.

יתרה מכך, קריאטין אינו הופך לשום חומר בגוף שעלול להשפיע על זקיקי השיער או לשבש את מחזור צמיחת השיער. לכן, ללא מסלול ביולוגי מתקבל על הדעת, יותר ויותר לא סביר שקריאטין גורם ישירות לנשירת שיער.

אולי תרצה גם לעיין במדריך שלנו ל נשירת שיער olaplex כאן.

המיתוס ש האם קריאטין גורם לנשירת שיער חסר הוכחות מדעיות משמעותיות שתומכות בו. מחקרים רבים שבדקו את ההשפעות של תוספי קריאטין על פרמטרים בריאותיים שונים, כולל נשירת שיער, לא הצליחו באופן עקבי לבסס קשר ישיר בין השניים. בנוסף, היעדר מנגנון ביולוגי סביר מחליש עוד יותר את הטענה.

כמו בכל תוסף תזונה, חיוני להתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות לפני התחלת קריאטין או כל משטר תוסף אחר. בעוד שקריאטין נראה בטוח בדרך כלל ונסבל היטב עבור רוב האנשים, התגובות האישיות עשויות להשתנות. חיוני לעקוב אחר המינונים המומלצים ולשמור על תזונה מאוזנת כדי לייעל את הבריאות והרווחה הכללית.

דילוג לתוכן