סיבות לנשירת שיער לנשים

נשירת שיער – בין אם התקרחות או שיער דליל בולט – יכולה לקרות מסיבות שונות. לעיתים נשירת שיער היא תופעת לוואי של בעיה בריאותית שיש לטפל בה ותתקן את עצמה כאשר הבעיה הבריאותית תטופל כראוי. אם אתה מתמודד עם שיער דליל או התקרחות, חשוב לפנות לרופא עור כדי לרדת לשורש הבעיה ולהבין כיצד לעצור את נשירת השיער או לחדש את הצמיחה.

לפני שאתה הולך לפגישה שלך, בדוק כמה מהגורמים הנפוצים ביותר לנשירת שיער.

1. חוסר איזון הורמונלי

עודף אנדרוגנים, או הורמוני מין זכריים, וחוסר איזון הורמונלי הם הגורם השכיח ביותר לנשירת שיער כגון התקרחות אנדרוגנטית. אנדרוגנים ממלאים תפקיד בהתקרחות נשית וגברית. זוהי אחת הסיבות הנפוצות ביותר לנשירת שיער לנשים.

בהתקרחות נשית, אנדרוגנים עלולים לגרום לזקיקי שיער חלשים, מה שמוביל גם לנשירה עודפת. רגישות לאנדרוגן עשויה להחמיר במהלך שינויים הקשורים לאסטרוגן, כגון שימוש באמצעי מניעה או גיל המעבר.

תרופות סבתא לנשירת שיער (2)

התקרחות גברית, לעומת זאת, קשורה לעלייה באנדרוגן הנקרא דיהידרוטסטוסטרון (DHT). DHT לא רק נקשר לזקיקי שיער ועוצר את צמיחת השיער, אלא הוא גם עשוי להפחית את תוחלת החיים של השערה הכוללת. זה נקרא גם התקרחות אנדרוגנטית. ישנם מספר מצבים רפואיים נוספים שעלולים לגרום לנשירת שיער מסוג זה. אלה כוללים לחץ דם גבוה, מחלות לב, סרטן הערמונית ותסמונת שחלות פוליציסטיות (PCOS).

2. בעיות בבלוטת התריס

סוגים אחרים של מצבים הקשורים להורמונים עשויים גם הם לתרום לנשירת שיער. חלקם עשויים לכלול הורמוני בלוטת התריס. תת פעילות של בלוטת התריס (מצב רפואי הנקרא תת פעילות של בלוטת התריס), או פעילות יתר של בלוטת התריס (היפרטירואידיזם), יכולה לגרום לנשירת שיער מכיוון שכל מצב גורם לחוסר איזון הורמונלי. מחלות אוטואימוניות של בלוטת התריס, כגון דלקת התריס של השימוטו ומחלת גרייבס עשויות גם הן לתרום לנשירת שיער, מסבירה בקליבלנד קליניק.

הורמוני בלוטת התריס עוזרים לווסת כמעט כל פונקציה בגוף, כולל צמיחת שיער. הטיפול הנכון לשליטה באחד ממצבי בלוטת התריס הללו ישיג שליטה על ההורמונים, יעצור נשירת שיער ויאפשר לשיער שלך להתחיל לצמוח בחזרה.

3. הריון

חוסר איזון הורמונלי אחר יכול גם להוביל לנשירת שיער, במיוחד ההורמונים המשתנים בפראות שקורים בעקבות הריון ולידה. הריון הוא אחת מסיבות נשירת שיער רבות לנשים. נשירת שיער לאחר לידה היא שכיחה ומשפיעה על 40 עד 50 אחוז מהנשים שילדו לאחרונה. רמות האסטרוגן מרקיעות שחקים במהלך ההריון, מה שיכול לשנות זמנית את מחזורי צמיחת השיער שלך. במהלך תקופה זו, סביר להניח שתחווה פחות נשירת שיער מהרגיל.

כאשר רמות האסטרוגן חוזרות לנורמליות לאחר ההריון, ייתכן שתבחין בנשירת שיער רבה יותר מהרגיל. זה גם לא נדיר שאמהות לאחר לידה מבחינות בשיער דליל או אפילו בכתמי התקרחות. נשירת שיער לאחר לידה עלולה להתרחש חודש עד שישה חודשים לאחר הלידה, עם תסמינים שנמשכים עד 18 חודשים.

מכיוון שלא כל זקיקי השיער בשלב המנוחה במהלך ההריון יעברו לשלב הנשירה בבת אחת, נשירה מוגזמת יכולה להימשך 6 עד 15 חודשים לאחר הלידה. נשירת שיער לאחר לידה בולטת בעיקר לאורך קו השיער, כמו גם אצל נשים עם שיער ארוך. ככל ששאר הגוף שלך יתאושש, כך גם זקיקי השיער שלך יתאוששו. נשירת השיער היא זמנית בלבד – השיער שלך יצמח בחזרה. אמנם לא בדיוק ניתן למנוע נשירת שיער לאחר לידה, אבל אתה יכול למזער את הבעיה על ידי הקלה על השיער שלך ושמירה על קצב הוויטמינים שלך לפני הלידה.

4. תרופות מסוימות

נשירת שיער היא תופעת לוואי של מספר תרופות שנוטלות לבעיות בריאות נפוצות. זה ידוע גם בשם נשירת שיער הנגרמת על ידי תרופות.

תרופות לדילול דם, אמצעי מניעה דרך הפה, תרופות לדיכאון, נוגדי דלקת וחוסמי תעלות בטא וסידן עלולים לגרום לשיער דליל או להתקרחות. יותר מדי ויטמין A ותרופות מבוססות ויטמין A הנקראות רטינואידים עלולות לגרום גם לנשירת שיער. ידוע שכמה תרופות כימותרפיות המשמשות לטיפול בסרטן גורמות לנשירת שיער מוחלטת מכיוון שהן פועלות להרוס תאים סרטניים.

בדיוק כפי שהשיער בדרך כלל צומח בחזרה לאחר כימותרפיה, הוא אמור לצמוח שוב ברגע שאתה מפסיק ליטול כל תרופה שגורמת לנשירת שיער. אבל אל תפסיק לקחת תרופות שנקבעו מבלי לדבר קודם עם רופא – הוא או היא עשויים במקום זאת להעביר אותך לתרופה אחרת כדי לראות אם נשירת השיער משתפרת.

5. סוגים שונים של אלופציה אראטה (AA)

התקרחות היא המונח הרפואי לנשירת שיער, והתקרחות אראטה מתארת מצב אוטואימוני שבו מערכת החיסון שלך תוקפת והורסת את זקיקי השיער שלך, ומעכבת את צמיחת השיער החדש. בהתאם לסוג ה-AA, נשירת שיער עלולה להתרחש רק על הקרקפת או בכל הגוף. מצב אוטואימוני זה עלול לגרום לשיער דליל, כתמים של נשירת שיער, התקרחות מסוימת או התקרחות מוחלטת, והוא עשוי להיות קבוע או זמני. ישנן סיבות רבות, כולל גנטיקה. שוחח עם הרופא שלך על טיפולים אפשריים.

6. מחלות אוטואימוניות אחרות

אלופציה אראטה היא רק אחד מסוגים רבים של מחלות אוטואימוניות שעלולות לגרום לנשירת שיער. דלקת בלוטת התריס של השימוטו וזאבת הן שתי דוגמאות למחלות אוטואימוניות אחרות שעלולות לגרום לנשירת שיער. סוג זה של נשירת שיער לא תמיד יכול להיות הפיך – זה עשוי לפעמים להיות קבוע. אבל תרופות וניתוחי שיקום שיער, שמפו לעצירת נשירת שיער עשויים לסייע בפיצוי על כל נשירת שיער.

כאשר יש לך מחלה אוטואימונית אחת, אתה נמצא בסיכון לפתח אחרים. זו הסיבה שחשוב במיוחד לרופא שלך לעקוב אחריך בקפידה לאיתור תסמינים חדשים או שינויים אחרים.איבוד שיער

7. טראומה פיזית

כאשר הגוף שלך נמצא במתח פיזי חמור, המחזור הטבעי של צמיחת השיער והמנוחה עלול להיות מופרע, וכתוצאה מכך לנשירת שיער, לעתים קרובות בצורה של שיער דליל – השיער שלך עשוי אפילו לצאת בגושים. כל זעזוע למערכת, כגון תאונה קשה, ניתוח, כוויות או מחלה קשה, עלול גם לזעזע את זקיקי השיער.

זה עלול לגרום לנשורת של עד 50 עד 75 אחוז מהשיער שלך, לפעמים חודשים לאחר מעשה. סוג זה של נשירת שיער ידוע גם בשם telogen effluvium, והוא עשוי להיפתר תוך שישה עד שמונה חודשים.

זיהומים ומחלות יכולים גם להוביל לנשירת שיער. חום גבוה או זיהום חמור יכולים כולם לתרום לנשירת שיער זמנית. טראומות פיזיות אלו[1] עשויות לכלול זיהומים פטרייתיים בעור, כמו גם זיהומים חיידקיים כמו עגבת, שכולם יכולים להיות אחראים להקרחה או שיער דליל.

8. מתח

נשירת שיער יכולה להיות מופעלת על ידי כמות עזה של מתח, כמו התפתחות מחלה או ניתוח שמפעיל לחץ על הגוף והנפש. רבים חווים שפחת טלוגן חריפה, שבה עד 70 אחוז מזקיקי השיער עוברים למצב מנוחה (טלוגן) בהשוואה ל-10 עד 20 אחוזים של זקיקי השיער המוערכים בדרך כלל במצב הטלוגן. לדוגמה, במקרה של COVID-19, אתה עשוי להיות מופתע לגלות שמתח, ולא המחלה עצמה, עלול לגרום לנשירת שיער.

נשירת שיער אופיינית גם לאחר חום או במהלך החלמה ממחלה באופן כללי. טראומה רגשית יכולה לגרום לשפל טלוגן חריף. כאשר אתה מתמודד עם אירוע משנה חיים, כמו גירושין או פרידה, פשיטת רגל או בעיות כלכליות אחרות, אובדן בית או מוות של אדם אהוב, לחץ רגשי משמעותי יכול לשבש את המחזור הרגיל של צמיחת השיער . בדרך כלל סוג זה של נשירת שיער הוא זמני, וברגע שהלחץ מועבר לשליטה, צמיחת שיער תקינה בדרך כלל משוחזרת.

נשירת שיער לאחר אירוע מלחיץ מתרחשת בדרך כלל תוך שלושה עד שישה חודשים. כדי לסייע בתמיכה בצמיחת שיער במקרה זה, מומלץ לדבר עם רופא עור על אפשרויות טיפול להמרצת צמיחת שיער, כגון מינוקסידיל (רוגיין), טיפולי משרד עשירים בטסיות פלזמה (PRP) או כדורים לנשירת שיער.

9. טריכוטילומניה

בעוד שמתח הוא לעתים קרובות גורם לטווח קצר לנשירת שיער, מתח או חרדה חמורים עשויים להיות קשורים להפרעת משיכת שיער, או טריכוטילומניה. חוקרים מאמינים שמצב בריאות נפשי זה קשור להפרעה טורדנית-קומפולסיבית וסוגים אחרים של הפרעות חרדה. מלבד תלישת שיער כפייתית, סימנים נוספים של טריכוטילומניה כוללים תחושת הקלה או הנאה לאחר משיכת שערות, כמו גם כתמים ניכרים של נשירת שיער. טריכוטילומניה מתפתחת לרוב בין הגילאים 10 עד 13, אך היא נחשבת לבעיה כרונית שעשויה להשתפר עם הטיפול.

אם אתה חושד שאולי יש לך מצב בריאותי נפשי זה, ישנם טיפולים שיכולים לעזור, כגון טיפול קוגניטיבי התנהגותי ואימוני היפוך. סוגים אלה של טיפולים יכולים לעזור לך להיות מודע יותר לדחפים שלך לתלישת שיער, ולעזור לך לפתח מנגנוני התמודדות אחרים במקום זאת. בנוסף, בעוד שאין תרופות מאושרות לטריכוטילומניה בלבד, תרופות נוגדות דיכאון או אנטי פסיכוטיות מסוימות עשויות לעזור.

10. חסרים תזונתיים

מחסור בויטמינים ומינרלים מסוימים עלול להוביל לנשירת שיער ולצמיחת שיער מופחתת מכיוון שהם מסייעים למחזור צמיחת השיער ולמחזור הסלולר. דוגמאות למחסור בוויטמין שעלול לגרום לנשירת שיער כוללות חלבון לא מספיק, ביוטין, אבץ וברזל. הוויטמינים והרכיבים התזונתיים החיוניים, כמו חלבון, שמקבלים מתזונה בריאה, מגוונת ומאוזנת מבטיחים בריאות טובה בכל הגוף, ומוודאים שכל האיברים והמערכות הפנימיות פועלים בדיוק כפי שהם צריכים. תזונה לקויה או דיאטות התרסקות או אופנתיות מגבילות קשות עלולות להוביל לכל מיני חוסרים תזונתיים, שהיא אחת הסיבות לנשירת שיער לנשים. זה יכול לגרום לדילול שיער או כתמי התקרחות.

אבל לפני שתגיעו לתוספי מזון ללא מרשם לטיפול בכל חוסר חשד, שוחח עם הרופא שלך על בדיקות מעבדה כדי לראות אם באמת חסר לך חומרים מזינים כלשהם, כדי למנוע מנת יתר. יתר על כן, מומלץ לשלב דגים שומניים, פירות יער, עלים ירוקים ומזונות אחרים שעשויים לקדם צמיחת שיער בריאה בתזונה שלך.

11. טיפוח שיער אקסטרים

במאמץ ליצור תסרוקת מסוגננת, אתה יכול למעשה לגרום לנזק ושבירה משמעותיים, מה שעלול לגרום לנשירת שיער ולדלילות שיער. שמפו או ייבוש תכופות מדי, שימוש חוזר בכלי עיצוב מחוממים, משיכת שיער – בין אם תוך כדי ייבוש או עיצוב בקוקו הדוק מדי, למשל – או שפשוף נמרץ מדי של הקרקפת עלולים להוביל לנשירת שיער. סלסולים, מרגיעים וצבעי שיער הם אחת מהרבה סיבות לנשירת שיער לגברים. חפש שמפו ומרכך עדינים ומתאימים לשיער שלך כדי למנוע נזק מיותר.

דילוג לתוכן